Bonnie a Clyde

24. dubna 2012 v 14:10 | Slečna Strange
Rozhodla jsem se pro něco jako projekt... Z filmotéky Slečny Strange. bude se jednat o recenze filmů, které vznikli, když naši prarodiče a rodiče za sebou tahaly kačera. Vzniklo to z mého vzteku, že většina filmů 21.století stojí za drek, říkejte si co chcete, ale ne 3D a jiné ptákoviny mě fakt mě nezaujalo.
Jako první film jsem vybrala Bonnie a Clyde.


Příběh je ispirován gansterskou dvojicí Bonnie Parkerem a Clydem Barrowem. Oni a jejich gang se proslavili v letech 1931-1934 vykrádáním bank, obchodů a benzinek. Novináři to nazvali public enemy era (éra veřejného nepřátelství). Jejich konec byl vskutku epický - roku 1934 je v Lousianě postříleli policisté, kteří na ně čekali na opuštěné silnici.

Bonnie a Clyde se setkají očividně se zamilují a přibližně za chvíli už spolu prchají v ukradeném autě. Z takového začátku jsem byla upřímně vyjukaná a chtělo se mi smát, ale nakonec jsem se ovládla, přece jen je to americký film z roku 1967, chtělo to trochu nadhledu. Po "vykradení" zkrachovalé banky a pokusu vyloupit obchod k sobě přiberou Mosse. Ve třech jim už jde kradení líp. Posléze se k nim přidá Clydův bratr Buck a jeho žena Blanche. V podstatě dělají to stejné, co doposud až na to, že je hledá půlka země. Postupem času jde vidět, že celá banda leze Bonnie trochu krkem, hlavně Blanche, která jen řve strachy a houby dělá (ten řev je vskutku ďábelský). Jde vidět, že by byla spokojená, kdyby byly s Clydem jako kluci od vedle. Její očividná frustrace vás nutí s ní soucítit a trochu se nad tím zamyslet. A když se vám, zdá že krčení se asi s dalšími čtyřmi lidmi v autě ze čtyřicátých let (je to dost dobrý návod na to, jak se cítit jako sardinka v konzervě), je hodně ubohý důvod k depresi, tak snad to, že Clyde s ní "odmítá" spát, je hodně pádný důvod k hodně velké iritaci. Když krapet zahledáte v propadlinách internetu, zjistíte, že Clyda znásilňoval jeho spoluvězeň-ironií na tom je, že ho umlátil trubkou.
Co se týče pohledu filmařů na příběh této dvojice, je jaksi poněkud idylický. Místo dvou zlodějů tu máte Robina Hooda, který se vše, co ukradne bezvýznamnamným bankám nechá pro sebe a sní o životě na venkově s kupou dětí. Bonnie a Clyde působí jako malé děti, které sní o tom, jak se jednou vezmou a budou spolu žít a jejich situace vypadá jako jedna velká souhra náhod.
Ač jde o americký film a zfilmovaná verze se nijak zvlášť neshoduje se skutečností, Bonnie a Clyde patří k mým nejoblíbenějším filmům. Víte, 70.léta v americké filmařině nejsou ještě ve znamení paskvilů a přetechnizovanosti, talže tím to asi bude.
Film doporučuju všem milvníkům starých "retro" filmů a Faye Dunaway.
Zfilmováno rukou Arthura Penna a zahráno v hlavních rolích Faye Dunaway a Warrenem Beatty.

zdroj obrázku: warez.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin | Web | 25. dubna 2012 v 14:16 | Reagovat

Film jsem neviděl, ale o příběhu jsem samozřejmě slyšel... Bonnie a Clyde jsou legendami mezi povídačkami o loupežích. Já musím souhlasit s tím, že dnešní technika 3D mě vůbec nebere, je to jen zohyzdění toho filmového snímku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama