Moje nerockové chříchy: 1. Zaz

28. září 2012 v 23:58 | Slečna Strange |  Z truhly
Nikdy jsem nebyla nějak velká, vlastně vůbec, franciefilní, ale francouzština mi prostě přijde nádherná a sexy (:D) Ach Xaviere... A nikdy sem nebyla příznivkyní blues a jazzu, jediný náplavek jazzu a blues v mém vkusu je blues rock. Ale francouzská Zaz mě prostě uhranula.

Co je Zaz zač?
Hudební kritikici, její fanoušci a zbytek světa ji nazývá novou Edith Piaf, osobně nemůžu posoudit, protože jediná písnička, jež od Edith znám je ta z reklamy na nějaký oplatek. Narodila se 1. května (stejně jako já, to bude osud!) 1980 ve francouzském Tours. Když studovala na Bourdeux CIAM začala účinkovat ve své první kapela a chvíli na to začala jezdit na turné s tanečním turné. Hodně toho procestovala a teď cestuje napříč zemí po hudebních festivalech a koncertech.
Ale co ji vlastně proslavilo? V roce 2009 se zúčastnila a vyhrála pěveckou soutěž, jejíž jméno není podstatné, protože nejsem tetička Wikipedie, kde učarovala publikum svým temperamntním nakřáplým hlasem, čemuž vděčí španělským kořenům. V roce 2010 vydala debutové album beze jména, z něhož nejvíce lidí zauajala píseň Je Veux.

Kde jsem ji vyhrabala?
V podstatě nikde. Na soustředění můj kamarád při poledním klidu (popravdě netuším, jak kafe a hromadu dospělých vyvalených na posteli nazvat) nebo to snad bylo večer (zatracený opar vína a slivovice...), pouštěl něco, co dobře znělo a zpívalo to francouzsky. Znělo mi to jako jazz, ale zase tak úplně jazz to nebyl, hlavní bylo, že se mi to líbilo. Při delším studiu hlasu a jeho notebooku jsem zjistila, že se jedná o zpěvačku, o níž jsem v životě neslyšela. Ač mé nadšení bylo očividné, nějakým způsobem se mi na ni podařilo zapomenout, ale v hlavně mi pořád zněla lehounká ozvěna trubky. Za nějakou dobu jsem o ní zaslechla zkazek z Colours of Ostrava nebo něčeho podobného. Opět jsem na to zapoměla, ale s nástupem do školy jsem potřebovala něco, co by mě uvolnilo a Sonata Arctica už vážně nezabýrala a poslouchat celé dny Other side od Sirenii, mě vážně hrubě nebavilo. Zbytek příběhu myslím, že už znáte,

Proč ji poslouchám?
Miluju zpěvačky s hlasem, který mě uhrane a učaruje (ne, jako příklad nemyslím Nicky Minaj a jiné zrůdy) a je něčím zvláštní a zvlášť mají velké plus, když jsou z Evropy (druh evropského patriotismu, zcela nesouvisející s mým neexistujícím českým vlastenectvím). Zaz má všechno. I když kdyby nebyla francouzska, asi mě moc nezaujme, ale to už je věc jiná.
Nevím, jak to dělá, ale vždycky mě donutí si melodii jejích písniček broukat, ač francouzsky neumí ani zblo. Donutí pesimistu pohupovat se v rytmu a usmívat na všechny okolo. Její hudba má náboj, jenž vás přenese do úplné jiného světa.
Navíc není laciná a umělá, ale přirozená, v čemž tkví její krása.

Teď něco na ukázku: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cornelia | Web | 29. září 2012 v 12:44 | Reagovat

Někde jsem o ní četla, tolik mě okouzlila, že jsem pak celý den poslouchala její písničky. Od té doby jsem na ni ale zapomněla, takže děkuji za připomenutí. Je skvělá.

2 Babu | Web | 1. října 2012 v 16:46 | Reagovat

Zaz jsem viděla na Colours a byla kouzelná, má fakt skvělý hlas a úžasné vystupování ;) I když nerozumím francouzsky ani slovo, stejně jsem tak nějak věděla, o čem její písničky jsou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama