Na mrtvé planetě s maniodepresivním robotem

28. listopadu 2012 v 22:49 | Slečna Strange |  Z truhly
Před přečtením následující recenze se ujistěte, máte-li po ruce ručník. A nevěřte myším!


Stopařův průvodce po galaxii patří do kategorie těch britských filmů, u nichž nechápete, jak se vám taková pitomost může líbit, nutno dodat, do této kategorie patří většina britských počinů (včetně Doctora Who a Torchwoodu).
Hlavním hrdinou je zcela nemary sueovsky nudný Arthur Dent, což z něj v té směsici magorů zábavný charakter. Je to ten typ člověka, který raději bude doma žehlit kapesníky než by pořádně zakalil. Je to typický čajem posedlý Anglán. To mě přivádí na myšlenku, proč se v každém filmu Angličani ptají po čaji? Ještě sem neviděla nějakého Čech cestujícího po galaxii ptát po půl litru chlazeného. Ačkoli je fakt, že žádný Čech po galaxii necestuje..

-Co je to normálnost?
-Co je to domov?
-Co jsou to krávy?
-Moji normálnost by spravil šálek čaje.Představte si, jako každé ráno se probudíte dáte si šálek čaje, otevřete noviny. Před vraty
se vám zjeví armáda dělníků v čele s demoliční koulí a pošetile vám tvrdí, že je potřeba zbourat váš domeček na samotě, protože překáží postavení dálničnímu obchvatu. Váš černý kámoš přijede s paklem piv, čímž zadrží onu armádu dělníků, posléze vám u šesti půlitrů sdělí, že je mimozemšťan, obyvatel již neexistující planety, jenom tak na okolo vám oznámí, vaše milovaná Modrá planeta asi za dvanáct minut bude odstřelena, kvůli vesmírné dálnici. A vy jste zoufalí z toho, že vám chtějí zbourat dům!
Po pár drobných komplikacích se dostanete na vesmírnou loď s holkou, kterou milujete, ale zdrhla vám s blonďatým pošukem, jenž ji sbalil na svou vesmírnou loď, po té, co jste odmítli její pozvání na Madagaskar. Loď dále obývá s maniodepresivní robot, ten pošuk, tedy pardon, král galaxie (vidíte a vy jste mu nevěřili existenci jeho vesmírné lodě), s nímž zdrhla vaše láska a v neposlední řadě taky operačním systémem nápadně podobnému Jarvisovi (Iron Man).
Dozvíte, že jako pozemšťan toho tolik nevíte o vesmíru, jenž vám až do teď úplně ukradený. To všechno zažijete v pyžamu a za absence čaje. Don´t panic, please...


Stopaři jsou fajn...
Ručníky jsou taky fajn.

Neuvěřitelné, že? Ale co chceme po národu, který dal světu Doctora Who? Ačkoli to zní šíleně, není to zase tak šílené, jak by se mohlo zdát, jelikož je to ještě šílenější.
Není to nic z čeho byste zvraceli duhu, ale rozhodně odmítám Csfdovských 68%, ač jsem nečetla knižní předlohu. Berme to asi takhle, většina těch úžasných kritiků na Csfd.cz nemá ani tucha o tom, co je dobré.


Role Arthura Denta se zhostil Martin Freeman, kterého spíše asi slash fanynkovská část zná pod jménem John Watson z legendárně epického Sherlocka. Ten chlap umí dokonale zahrát jedinou racionálně myslící osobu v okolí deseti světelných let, čímž se v tomto případě stává asexuálně nezajímavým hrdinou, ale musíme to brát tak, bylo to ještě před příchodem Johna Watsona.
Oproti tomu postava Sama Rockwella je sice zábavná, barevná, taková parodie na Willyho Wonku ovšem bez továrny na čokoládu, ale za to nic, co by lahodilo mému náročnému apetitu.
Postava Stopaře je až na pár vtipných komentářů nezajímavý objekt, bez něhož bych se obešla, ale zůstává otázkou, jak by se Artur dostal ještě před katastrofou ze Země.
Jediná ženská hlavní postava mi nijak nervy nedrásala, ale ani nijak mě zaujala.
Jediný , kdo mě zaujal, byl Marvin. Marvin je robot, nejdokonalejší prototyp lidské inteligence v galaxii, až na Artura přirozeně. Momentálně trpí těžkou depresí. A je naprosto super. A jmenuje se po herní konzoli v sáze Gothic. Je prostě k zulíbání.

Zachránil si nám život Marvine.
Já vím. Hrůza, co?

Pokud jste zběhlí ve sci-fi, hlavně v tom britském, Stopařův průvodce po galaxii nebude nic, co by vás překvapilo. Bude je to jen další více méně dobrý film s náloží suchého humoru. Není to tak nasáklé testosteronem a sexem jako Torchowood ani tak intelektuálně neodolatelné jako Doctor Who nebo zbytečně roztahané jako Startrek (popravdě nechápu, co na tom všichni vidí), někomu (civilistům) se to může jako zdát jako mindfuck, někteří si snad řeknou: "Ty vole, to je capina, ale je to sranda .", jiným se to bude prostě líbit.

Já osobně mám z filmu docela dobré pocity. Bylo to tak trhlé, že se mi to prostě líbilo. A pamatujte na ručníky! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Piks | Web | 1. prosince 2012 v 11:38 | Reagovat

Som veľký fanúšik Stopára, ale musím priznať, že film som ešte nevidela a pravdepodobne na knihu skutočne nemá, lebo kniha... je tak strelená ako film nemôže byť :D :D
S uterákom na večné časy! :)

2 informal wedding dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 12:03 | Reagovat

Substantially, the article is in truththe sweetest on this precious issue. I harmonise with your conclusions and will thirstily look forward to your upcoming updates. Saying thanks will not just be satisfactory, for the phenomenal clarity in your writing. I will directly grab your rss feed to stay abreast of any updates. Pleasant work and much success in your business efforts!
http://www.elsedress.org

3 plus size cocktail dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 18:18 | Reagovat

This site doesn't render appropriately on my blackberry - you may wanna try and fix that
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama