Teď tedy o tom Hobitovi

21. prosince 2012 v 16:18 | Slečna Strange |  Z truhly


Na úvod malá fanynkovská vložka...

Moment, kde jsem dozvěděla, že Hobbit bude zfilmovaný...

So, let´go...
Myslím, že Pána prstenů zná každý a tím myslím každý čili od internetové dimenze (otaku, nerdi, geeci...) až po děti duckfacu, pokud ne -styďte se, barbaři! LOTR je jedním z pilířů fantasy.
The Hobbit bych nenazývala pokračováním, jelikož příběh se odehrává dávno předtím, než Frodo psychařil prstenu. Jedná se o příběh Bilba, tehdy z prstenu psychařil on. Je to všem jasné?
Hobbitovi, jak všichni čekali, se dostává zcela odlišných ohlasů. Diváci jsou rozděleni do dvou amrád. Ta první je typu "Tohle v knížce není!", "Je to natočené pro prachy!", "LOTR byl lepší." a tak nudně dále. A ta druhá je ta, které je z toho udělaná na deset let do předu.
Ta první skupina se může jít bodnout, protože v dnešní komerční době se předpokládá, že film, do nehož se napumpují prachy, je vydělá v trojnásobném množství. Do you understand?
Já patřím do té druhé armády... kdyby to někoho zajímalo.

Ačkoli si myslím, že opakovat příběh je úplně zbytečné, přesto jej pro upřesnění zopakuju. Bilbo Pytlík, typický hobit (pokud nepatříte k těm LOTRfikikovaným, nemám cenu, to popisovat), žije si spokojeně ve své hobití díře, dokud jej nenavštíví čaroděj Gandalf s nabídkou dobrodružné výpravy. Bilbo se nestačí ani navečeřet a jeho mini dům okopuje banda trpaslíků i se Sně...tedy Gandalfem. Bilbo se dovídá, že trpaslíky kdysi dávno vyhnal z jejich domova drak Šmak, který obsadil jejich horu s veškerým pokladem, ale teď se jeho život chylí ke konci a trpaslíci jsou rozhodnuti získat svou vlast zpět. Jejich problém je, že nejsou jediní, kdo evidentně po hoře touží a taky jde po nich horda skřetů v čele s namíchlým králem bez ruky. Krása, co?

Podle mě docela naivní předpokládat, že Hobbit bude lepší než LOTR, ačkoli příběh se odehrává přibližně 60 před Společenstvem prstenu, většina rodičů osazestva za sebou teprve tahala kačera. Navíc LOTR byl dřív v době, kdy, řekněme si to narovinu, svět byl lepším místem pro žití, jelikož nikde nepobíhala duckfacující přiopilá děcka stalkující Edwarda. Ale i Hobbit má své nesporné kvality. Tou první je nesporně Nový Zeland, musíte všichni uznat, že ač je krajina decánko počítačově vylepšená, je úžasná. A rozhodně jedním z významných plusů je i Martin Freeman, kterého většina z nás ze Sherlocka, kde naprosto k sežrání a je nutno dodat, že on a Bilbo se moc od sebe neliší. Oba charaktery jsou slušné a mají rádi svůj řád, takže vlastně ani nemusel hrát hobbita na neočekávané cestě, ale s klidným srdce mohl být John Watson sic bez Sherlocka. Narozdíl od Froda, jež byl chudák ve většině připadů zralý na psychiatra, mě zaual víc.

Dále vynáším do nebes počítačové efekty a hudbu. Hudba je sice něco jako od pár let mladší dvojče sountracků z LOTR, ale pokud jste přiznivci epic music, world music a folku bude pro vás chladivým balzámem pro vaše ušní bubínky. A píseň Song of lonely mountain s její odbdobou Over the misty mountin vás přenese do úplně jiného světa.
I trpaslící mají své výhody, jelikož v LOTR byl k dostání Gimli, zde jich máte rovnou třináct, což je sice trochu hardcore, ale stojí to za to. Už je proto , že Gandalf působí mezi všemi těmi trpaslíky a jedním hobitem, komicky asi jako sněhurka a čtrnáct trpaslíků.


Z trpaslíků zaslouží zmínit Thorin, králův syn snažící se vrátit svůj lid zpět do vlasti a Kili, mladý trpaslík k nakousnutí, který zde plní úlohu Legolase, jistě si získá pevnou fandomovou základnu aspoň doufám, zatím dle mých povrchových průzkůmů to tak aspoň vypadá.

Film a knihu si nedovolím porovnávat, protože jsem ji nečetla, ale jako striktně filmový divák můžu říct, že tohle je navdrory všem řečím šlušné povedené dílo plně si zasluhujících 86% na csfd.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Brita | E-mail | Web | 26. prosince 2012 v 11:47 | Reagovat

Knihu jsem četla. V knížce je víc písní, ve filmu je lepší akce.
Nemůžu říct, co z toho zbožnuju víc.
A Freeman? Freeman? Dva dny jsem neviděla Sherlocka, je to pět dní od chvíle, co jsem byla na Hobbitovi a už mám absťák...

2 Mechanický lemur | Web | 4. ledna 2013 v 10:58 | Reagovat

Hur, hur, stejné dojmy, stejné myšlenkové pochody...xD Ale fandom bude u třetího filmu asi řvát jako želva...:( Čímž chci říct, že pokud Hobita někdo nečetl, ať se do toho pustí buď před tím, než na film jde, aby si nemyslel, že to bude druhý Pán prstenů, anebo ať to pak už nečte vůbec... Ještě by mohl zjistit, že první film představuje asi dvacet stránek knihy...xD
Jinak, já nikdy elfy nemusela, ale u trpaslíků jsem začala díky Hobitovi solidně ujíždět :D Zatímco vedle mě holky kvíkaly, když se objevil Lindir, já z něj házela šalvi :3 To je holt pak na deformaci, kdy si jistou reklamní znělku na tavený sýr přetvoříte na chvalozpěv na Kiliho a Filiho...

3 brides wedding gowns | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 13:04 | Reagovat

Very educating summary, bookmarked your blog in interest to read more information!
http://www.elsedress.org

4 formal summer dress | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 15:20 | Reagovat

Thank you for another great post, I have been a big fan for a couple days, and it's now one of my favorite sites! I run a site that is very similar, would you be interested write a guest post on it? Shoot me an email if you are interested!
http://www.isdress.org

5 fake iwc | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 2:47 | Reagovat

A. One more crack like that and I'll plaster you!
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama