Městský mumraj

13. srpna 2013 v 21:46 | Slečna Strange |  Strange v praxi
Vesnická husa byla týden ve městě. Mám být fascinována nebo znechucena? Asi to druhé. Takže hromada otázek a pointa bídná, spíš zase jedna ironie.


Toť má otázka. Popravdě řečeno nedokážu říct, jak se cítím
Města odjakživa byla odrazem hlavního proudu. V něm máte všechno jako na dlani, plno ochodů, divadel, kaváren, klubů a podobně. Vlastně i větší možnost získání práce. Proto se sem stahuje taky tolik lidí. Od naivních puberťáků s vidinou lepšího života a po rodiny s dětmi. Ale je to dobře?
Je dobré stahovat lidi do centra, zastavovat čím dál větší plochy? Pole nechat ležet ladem, popřípadě je zakoupit a postavit na nich prosklené obludy, parkoviště s hromadou obchodů? Venkov vybydlovat, nechat jej pustnout nebo z něj udělat součást města? Proč mám pocit, že je něco špatně?
Mě osobně život ve městě přijde fádní. Vážně. Co je konstruktivního na tom, když ráno vstanete, jdete do práce, po práci buď nakupovat nebo hospody, popřípadě se jdete mučit do fitka, jít domů, spát a opět takhle do kola? Můžete oponovat: "Není co dělat.".
Ale notááák. Co ty prodané chalupy, zahrady a rodiče na venkově?
Nejvíc jsou na tom šměšné stížnosti, jak nemají peníze a nemůžou si vyskakovat. Tak proč jezdí pořád na dovolené k moří, chodí pod hospodách, nakupují zybtečné předražené značkové zboží? Proč ženy nejsou schopné uvařit něco jednoduchého na oběd místo posílání muže na meníčko? Ale proč by e toho měli vzdávat, když si mohou vzít úvěr?

Proč vychovovát svoje děti? Mohou být taky přece jako divá zvěr bez špetky respektu a hranic, za něž se prostě nemůže. Radši se nechá dělat bordel, domluva přece postačí. Nezáleží na budoucnoti, my si rádi vychováváme bandu rozmazlených spratků neshopných hnout zadkem, protože oni jsou přece z města. K čemu udávat hranice? Však dítko je pozná samo klidně i pozdě. Budeme mu cpát vše, co si zamane, v životě to tak bude mít určitě pořád, jelikož udělá maturitu, pak i nějaký ten titul, aby mohl celý den lapět v kanceláři a žít městkým životem.
K čemu chodit rychle? Proč by mělo někoho zajímat, že ta slečna za námi potřebuje místo, aby mohla projít, poněvadž spěchá na autobus? Lidi si počkají. Život je přece peříčko, proto se také podle toho budeme řídit.

Proč zachovávat staré stavby? Zbořit a nastavět krásnou prosklenou obludu. Kdo protřebuje historické jádro? Památkaři klidně můžou dělat salta s pravotičivým vrutem, my potřebuje další bistra, obchody a další konzumní odpad.

Nemusíme moc uklízet. Však on se dá odvrátit zrak od špinavého rohu k nebesům zastřené vrstvou smogu. Ona ta hromada nezaměstnaných práci stejně nechce a my bez čistoty vydržíme.

Nejsem rasista. Ale jistá národnostní menšina začíná přesahovat můj faktor snášenlivosti. Je krásné je potkat polonahé v MHD a ještě lepší je vidět rozvalovat se na jistém náměstí.

Muselo to ven. Prostě muselo. Ano, byla jsem v Brně. Brňáci, sorry, ale děláte si z toho pěknou díru. Kdysi jsem to tam měla ráda, nyní ve mě začíná růst odpor. Dávám přednost průmyslovému Zlínu, který neztrácí na estetičnosti. Kdyby měla lilii, klidně bych s ní vyrazila do ulic.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 James | Web | 14. srpna 2013 v 8:40 | Reagovat

Než jsem si přečetl že mluvíš o Brně, docela dobře jsem tipoval že to je Praha. Co jinýho. Já jsem vyrůstal na vesnici, takže rozdíl taky vidím, but hey, pokud člověk nechce bejt součástí tohohle divadla, tak prostě nemusí. Stačí mít opencard a nohy aby došel na zastávku autobusu kterej ho zaveze do lesů. Ale tohle je prostě pokrok. Lidi se ženou dál a dál, za vyspělostí a pohodlností ale né za spokojeností. Někde daleko, hluboko ve vesmíru je určitě rasa která se na nás chodí dívat, a směje se nám za to jak jsme primitivní.
Mimochodem, holka na obrázku je.. Annasophia Robb? A zuří protože neví co si oblíknout?

2 Stop | Web | 14. srpna 2013 v 10:46 | Reagovat

Do Brna se za necelé dva týdny rádoby "stěhuju" pač tam jdu na školu.Tudíš na intr.
To co si řekla je k zamyšlení.Takovej svět je a co znamená jej změnit?Lidé by to dokázali.Ale jak už si řekla..Proč by měli?Je to smutné.

3 Strange | Web | 15. srpna 2013 v 15:28 | Reagovat

[1]: To fakt netuším :D já hledala pouze výstižný gif k mému vzteku :D

4 Jimmy Mindfucker | Web | 17. srpna 2013 v 10:49 | Reagovat

Mám v hlavě takový rozpor. Žiji v menším městě, i když někomu se těch 50 tisíc obyvatel zdá moc. Vždycky jsem se chtěla přestěhovat aspoň do Olomouce, nebo do Brna. Ale obě ta města jsou taková nuda oproti dnům stráveným v Praze, kde chci fakt reálně žít. /Teda, ještě se mi děsně líbilo v Neapoli, tam bych chtěla ještě víc/ A zároveň chci žít někde miliardu kilometrů od civilizace a žít si tam svůj nezávislý sen. Hlavně ne panelák, prosím.

Lidi neumí děti vychovávat, ale závisí na tom i společenská etiketa a cosi kdesi, když se do děcek odmalička nalívá, že kluci nepláčou, holky musí milovat růžovou a tak. Děti dělají, co nechcou. A pak jsou protivný. Stejně je to akorát selhání rodičů, když vychovávají spratka. Teda doufám.

Brno mi přijde děsně fádní, byť jsem ho dřív měla ráda, v podstatě je tam pár míst, který si říkají, že jsou kulturní, ale všude děsná nuda, a že by tam byly nějaký hezký místa, to taky ne...

5 Cleopatra | Web | 17. srpna 2013 v 16:20 | Reagovat

Zlín je krásné město. Přiznávám, byla jsem tam jen jednou, ale strašně se mi líbilo.
Na Brno mám spoustu krásných vzpomínek, ale je pravda, že poslední dobou poněkud.. šedne. Není divu, že Brno s Prahou tolik soutěží. Brno je největší maloměsto a Praha nejmenší velkoměsto. Ale přiznejme si, Praha a Brno.. obojí je opravdu někde jinde.

Ach, ta "menšina". Jo, nezbývá mi, než souhlasit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama